Fixtures & Results 2018-19

For previous years’ fixtures and results go to:
Fixtures 2014-15       Fixtures 2015-16
Fixtures 2016-17       Fixtures 2017-18

Summer 2019: Clubnights at the Fox & Grapes

Wed 12 June: Club Blitz Championship
Wed 3 July:  Clubnight
Wed 7 August:  Clubnight
Wed 4 September:  Clubnight

DATE EVENT HOME TEAM
(Ellis/Appleby: white)
AWAY TEAM
(Ellis/Appleby: black)
RESULT
26 Sept Div 2 Rd 1 Limewood B
West Leeds
1 – 4
3 Oct
Mini Rd 1 Limewood 1
Moortown 1
2 – 3
3 Oct Mini Rd 1
Rose Forgrove 3
Limewood 2 3 – 2
3 Oct Rapid Rd 1
Leeds R1
Limewood R1
4½ – 1½
10 Oct Div 1 Rd 2
Limewood A
Copperworks A
2 – 3
10 Oct Div 2 Rd 2
Copperworks B
Limewood B
3 – 2
10 Oct Div 3 Rd 2
Limewood D
Limewood C
1½ – 3½
17 Oct Arjay Preliminary Rd
Limewood 1
Leeds 2
2 – 1
17 Oct Arjay Preliminary Rd
Rose Forgrove 2
Limewood 2
2½ – ½
24 Oct Div 1 Rd 3
Rose Forgrove B
Limewood A
3½ – 1½
24 Oct Div 2 Rd 3
Limewood B
Rose Forgrove C
1 – 4
24 Oct Div 3 Rd 3
Limewood C
Rose Forgrove E
2 – 3
24 Oct Div 3 Rd 3
Moortown C
Limewood D
4½ –  ½
31 Oct Ellis Rd 1 David Pedro
Paul May
Tom Leah
Damian Skopinski
0 – 1
0 – 1
31 Oct Appleby Rd1 Ian Strickland
John Light
Alan Riddle
Peter Farrell
Samuel Playford
Philip May
Peter Brennan
Peter Clark
Steve Hodgson
David Halpin
0  – 1
1 – 0
0 – 1
1 – 0
1 – 0
7 Nov Div 1 Rd 4 Limewood A Alwoodley A 3½ – 1½
7 Nov Div 2 Rd 4 Pudsey B
Limewood B
2 – 3
7 Nov Div 3 Rd 4 Alwoodley D
Limewood C
3 – 2
7 Nov Div 3 Rd 4 Limewood D
University B
½ – 4½
14 Nov Mini Rd 2
Alwoodley M2
Limewood M1 3 – 2
14 Nov Mini Rd 2
Limewood M2
Rose Forgrove M5
2 – 3
14 Nov Rapid Rd 2
Limewood R1 Alwoodley R2
6 – 0
21 Nov
Div 1 Rd 5
Limewood A
Moortown B
5 – 0
21 Nov Div 2 Rd 5
Alwoodley C
Limewood B
2 -3
21 Nov Div 3 Rd 5 Moortown C
Limewood C
3½ -1½
21 Nov Div 3 Rd 5 Limewood D
Rose Forgrove D 0 – 5
28 Nov
Div 2 Rd 6
Alwoodley B
Limewood B 2½ – 2½
5 Dec Div 1 Rd 7 Leeds A
Limewood A 4 – 1
5 Dec Div 2 Rd 7 Limewood B
Leeds B 1 – 4
5 Dec Div 3 Rd 7 Limewood C University B ½ – 4½
5 Dec Div 3 Rd 7 Rose Forgrove F
Limewood D 3 – 2
12 Dec Arjay 1st rd proper
West Leeds Limewood 1 0 – 3
19 & 26 Dec 2018 Xmas break – no matches
Return to top of page
2019        
2 Jan Div 1 Rd 8 Limewood B Pudsey A
½ – 4½
9 Jan Div 1 Rd 9 Rose Forgrove A
Limewood A
½ – 4½
9 Jan Div 2 Rd 9 University B Limewood B 4 -1
9 Jan Div 3 Rd 9 Limewood C Rose Forgrove D
1½- 3½
9 Jan Div 3 Rd 9 Limewood D Alwoodley D
2 – 3
16 Jan
Div 1 Rd 10 Limewood A Moortown A
0 – 5
16 Jan
Div 2 Rd 10
West Leeds
Limewood B 2½ – 2½
16 Jan Div 3 Rd 10
Rose Forgrove F
Limewood C
0 – 5
16 Jan Div 3 Rd 10 Limewood D Rose Forgrove E 3½ – 1½
23 Jan Ellis Rd 2 Tom Leah
Andy Ross
Peter Braham
Paul May
1 – 0
0 – 1
23 Jan Appleby Rd 2 Philip May
Ivor Timmis
Paul Gelder
David Halpin
Neil Harris
Steve Hodgson
Darren McCarthy
John Light
Barry Fulthorpe
Jim Bird
Alan Riddle
bye
0 – 1
1 – 0
1 – 0
0 – 1
0 – 1
½
30 Jan Div 1 Rd 11 Copperworks A
Limewood A
1½- 3½
30 Jan Div 2 Rd 11 Limewood B Copperworks B 2½ – 2½
30 Jan Div 3 Rd 11 Limewood C Limewood D 1 – 4
6 Feb
Mini Rd 3
Limewood M1
Leeds M1 (default)
  3½ – 0
6 Feb Mini Rd 3
Leeds M2
Limewood M2
2½ – 2½
6 Feb Rapid Rd 3
Moortown R1
Limewood R1
1½ – 4½
13 Feb Div 1 Rd 12 Limewood A
Rose Forgrove B
2½ – 2½
13 Feb Div 2 Rd 12 Rose Forgrove C Limewood B 4 – 1
13 Feb Div 3 Rd 12 Rose Forgrove E
Limewood C 2 –3
13 Feb Div 3 Rd 12 Limewood D Moortown C (default)
5 – 0
20 Feb Arjay Rd 3
Limewood 1
Leeds 1
2 – 1
20 Feb Arjay Rd 3
Rose Forgrove 7
Limewood 2
1½ – 1½
27 Feb Div 1 Rd 13 Alwoodley A
Limewood A 2½ – 2½
27 Feb Div 2 Rd 13 Limewood B Pudsey B
3 – 2
27 Feb Div 3 Rd 13 Limewood C Alwoodley D
3 – 2
27 Feb Div 3 Rd 13 University B
Limewood D 2 – 3
6 Mar Ellis Rd 3 Tom Leah
Paul May
Robert Starley
Frank Sheldrick
1 – 0
0 – 1
6 Mar Appleby Rd 3 Peter Farrell
John Light
Barry Fulthorpe
Jim Bird
Steve Hodgson
David Halpin
Philip May
Tom Jordan
Neil Bolton
Alan Riddle
Matt Dowell (default)
Helmut Auer
1 – 0
0 – 1
½ – ½
1 – 0
1 – 0
0 – 1
13 Mar Div 1 Rd 14 Moortown B
Limewood A
2½ – 2½
13 Mar Div 2 Rd 14 Limewood B Alwoodley C 5 – 0
13 Mar Div 3 Rd 14 Rose Forgrove F
Limewood D
3 – 2
20 Mar Mini Rd 4
Limewood M1 Rose Forgrove M5½
2½ – 2½
20 Mar Mini Rd 4 LImewood M2
Leeds M1 (default)
3½ – 0
20 Mar Rapid Rd 4
Limewood R1 Rose Forgrove R1 2 – 4
27 Mar Div 1 Rd 15 Limewood A Leeds A
1½ – 3½
27 Mar Div 2 Rd 15 Leeds B
Limewood B 2½ – 2½
27 Mar Div 3 Rd 15 University B
Limewood C 4½ – ½
27 Mar Div 3 Rd 15 Limewood D Rose Forgrove F
2½ – 2½
3 Apr Div 1 Rd 16 Limewood B Alwoodley B
2 – 3
10 Apr Div 1 Rd 17 Limewood A Rose Forgrove A
1 – 4
10 Apr Div 2 Rd 17 Pudsey A
Limewood B 4 – 1
10 Apr Div 3 Rd 17 Rose Forgrove D
Limewood C 4½ – 1½
10 Apr
Div 3 Rd 17 Alwoodley D
Limewood D 3½ – 1½
24 Apr
Easter break – no matches
30 Apr Arjay Trophy
semifinal
University 1
Limewood 1
1 – 2
1 May Div 1 Rd 18 Moortown A
Limewood A 1½ – 3½
1 May Div 2 Rd 18 Limewood B University A ½ – 4½
1 May Div 3 Rd 18 Limewood C Rose Forgrove F
1 – 4
1 May Div 3 Rd 18 Rose Forgrove E
Limewood D 3 – 2
8 May Ellis Trophy Rd 4 Tony Ibbitson
Clive Davies
Paul May
Tom Leah
½ – ½
0 – 1
8 May Appleby Trophy
Rd 4
Paul Gelder
Matt Jones
Philip May
Alan Riddle
Steve Hodgson
Barry Fulthorpe

Tom Devlin
John Light

1 – 0
1 – 0
0 – 1
0 – 1

15 May Mini Rd 5 Leeds M2 Limewood M1 2 – 3
15 May Mini Rd 5
Limewood M2 Alwoodley M2 3½ – 1½
15 May Rapid  Rd 5
University R2 Limewood R1 1 – 5
22 May Arjay Rd 5 final
Moortown 1
Limewood 1 ½ – 2½
29 May Ellis Trophy
Rd 5
Tom Leah
Paul May
Peter Mason
Dale Cullum
1 – 0
0 – 1 
29 May Appleby Trophy
Rd 5

John Light
Barry Fulthorpe

Neil Griffiths
Alan Riddle

1 – 0
0 – 1

Return to top of page