Fixtures & Results 2017-18

Back to: Fixtures & Results for the current season
For other years go to:    Fixtures 2014-15      Fixtures 2015-16      Fixtures 2016-17

DATE EVENT HOME TEAM
(Ellis/Appleby: white)
AWAY TEAM
(Ellis/Appleby: black)
RESULT
27 Sept Div 2 Rd 1 Limewood A
Copperworks B 5 – 0
27 Sept Div 3 Rd 1 West Leeds
Limewood B
3½ – 1½
27 Sept Div 3 Rd 1 Limewood C
Moortown C
2 – 3
4 Oct Mini Rd 1 Alwoodley 1
Limewood 1
3 – 2
4 Oct Mini Rd 1 Limewood 2
Alwoodley 2
2 – 3
11 Oct Div 2 Rd 2
Rose Forgrove D
Limewood A 0 – 5
11 Oct Div 3 Rd 2 Limewood C
Limewood B
2 – 3
18 Oct Div 2 Rd 3 Limewood A Alwoodley C 3 – 2
18 Oct Div 3 Rd 3 Limewood C Rose Forgrove F 2½ – 2½
18 Oct Div 3 Rd 3 Limewood B
bye
25 Oct Ellis Rd 1 Paul May
Warren Dennison
½ – ½
25 Oct Appleby Rd 1
Philip May
Tom Devlin
Phil Higgins
Peter Saunders
Alan Riddle
Gerhard Quinn
Chris Tatham
David Halpin
Neil Griffiths
John Light
Peter Farrell
Barry Fulthorpe
Damien Skopinski
Steve Hodgson
Rashpal Potiwal
Stephen Haggas
0 – 1
0 – 1
½ – ½
1 – 0
0 – 1
1 – 0
½ – ½
1 – 0
1 Nov Arjay Rd 1 Limewood 1 West Leeds 2½ – ½
1 Nov Arjay Rd 1 Limewood 2 Rose Forgrove 1 0 – 3
8 Nov Div 2 Rd 4 Leeds B Limewood A 3 – 2
8 Nov Div 3 Rd 4 Limewood B Rose Forgrove F 3½ – 1½
8 Nov Div 3 Rd 4 Leeds C Limewood C 4 – 1
15 Nov Mini Rd 2 Limewood M1 West Leeds M1 2 – 3
15 Nov Mini Rd 2 Rose Forgrove M2 Limewood M2 3 – 2
22 Nov Div 2 Rd 5 Limewood A Rose Forgrove C 3½ – 1½
22 Nov Div 3 Rd 5 Pudsey B Limewood B 3½ – 1½
22 Nov
Div 3 Rd 5 West Leeds Limewood C 3½ – 1½
29 Nov Ellis Rd 2 Paul May Paul Clarke 0 – 1
29 Nov Appleby Rd 2
Peter Brennan
John Light
Sam Playford
Paul Gelder
Josh Isaac
Steve Hodgson
David Halpin
Ian Strickland
Phil Higgins
Alan Riddle
Philip May

Jim Bird
1 – 0
0 – 1
1 – 0
1 – 0
0 – 1
½ – ½
6 Dec Div 2 Rd 6 University Limewood A
1 – 4
6 Dec Div 3 Rd 6 Alwoodley D Limewood B 2½ – 2½
6 Dec Div 3 Rd 6 Limewood C
Rose Forgrove E 1½ – 3½
13 Dec Div 2 Rd 7 Limewood A
Rose Forgrove B 2½ – 2½
13 Dec Div 3 Rd 7 Limewood B
Rose Forgrove E
1½ – 3½
13 Dec Div 3 Rd 7 Pudsey B Limewood C 4 – 1
20 and 27 Dec 2017
Xmas break – no matches
Return to top of page
3 Jan 2018 Div 3 Rd 8
Moortown C Limewood B 2 – 3
3 Jan
Div 3 Rd 8
Limewood C bye
10 Jan
Arjay Rd 2 Alwoodley 1
Limewood 1
0 – 3
17 Jan Div 2 Rd 9
Copperworks B
Limewood A
½ – 4½
17 Jan Div 3 Rd 9
Limewood B
Leeds C 2½ – 2½
17 Jan Div 3 Rd 9 Alwoodley D Limewood C 3 – 2
24 Jan Div 3 Rd 10 Limewood B
West Leeds 3½ – 1½
24 Jan Div 3 Rd 10 Moortown C Limewood C 5 – 0
31 Jan
Div 2 Rd 11 Limewood A
Rose Forgrove D 4½ -½
31 Jan
Div 3 Rd 11 Limewood B Limewood C 4 – 1
7 Feb Mini Rd 3 Rose Forgove M4
Limewood M1
2½ – 2½
7 Feb Mini Rd 3 Limewood M2
Rose Forgrove M1 3 – 2
14 Feb Div 2 Rd 12 Alwoodley C Limewood A 1½ – 3½
14 Feb Div 3 Rd 12 Limewood B bye
14 Feb Div 3 Rd 12 Rose Forgrove F (def) Limewood C 0 – 5
21 Feb Ellis Rd 3 Paul May Andy Ross 0 – 1
21 Feb Appleby Rd 3 David Halpin
Barry Fulthorpe
Peter Clark
Phil Higgins
Philip May
Ivor Timmis
Helmut Auer
John Light
Chris Tatham
Dale Cullum
½ – ½
0 – 1
1 – 0
0 – 1
1 – 0
28 Feb Div 2 Rd 13 Limewood A Leeds B Postponed
28 Feb Div 3 Rd 13 Rose Forgrove F (def)
Limewood B 0 – 5
28 Feb Div 3 Rd 13 Limewood C Leeds C Postponed
7 Mar Arjay Rd 3 Limewood 1 Leeds 1 2 – 1
7 Mar Arjay Rd 3 Limewood 2 Moortown 3 0 – 3
14 Mar Div 2 Rd 14 Rose Forgrove C
Limewood A 2 – 3
14 Mar Div 3 Rd 14 Limewood B
Pudsey B 4½ – ½
14 Mar Div 3 Rd 14 Limewood C West Leeds 1 – 4
21 March Div 2 Rd 15 Limewood A University 3½ – 1½
21 March Div 3 Rd 15 Limewood B Alwoodley D 4 – 1
21 March Div 3 Rd 15 Rose Forgrove E Limewood C 4 – 1
28 March Mini Rd 4 Limewood M1 Rose Forgrove M1 3 – 2
28 March Mini Rd 4 Limewood M2 Alwoodley M1 2½ – 2½
4 Apr Div 3 Rd 13
(from 28 Feb)
Limewood A
Leeds B 1½ – 3½
4 Apr Div 3 Rd 13
(from 28 Feb)
Limewood C Leeds C 1½ – 3½
11 Apr Div 2 Rd 16 Rose Forgrove B Limewood A 2½ – 2½
11 Apr Div 3 Rd 16
Rose Forgrove E
Limewood B 2 – 3
11 Apr Div 3 Rd 16
Limewood C Pudsey B ½ – 4½
18 Apr Div 3 Rd 17 Limewood B Moortown C 3 – 2
18 Apr Div 3 Rd 17 Limewood C bye
25 Apr Div 3 Rd 18 Leeds C Limewood B 2½ – 2½
25 Apr Div 3 Rd 18 Limewood C Alwoodley D 1 – 4
2 May Ellis Rd 4 Peter Braham Paul May 0 – 1
2 May Appleby Rd 4 Mark McGinty
John Light
Ivor Timmis
Damien Skopinski
Philip May
Pete Farrell
Alan Riddle
Phil Higgins
0 – 1
1 – 0
1 – 0
1 – 0
9 May Arjay Semifinal University 1
Limewood 1
2 – 1
16 May Mini Rd 5 Limewood M1 Limewood M2 3½ – 1½
23 May Ellis Rd 5 Paul May John Brooke 1 – 0
23 May Appleby Rd 5 Peter Saunders
Jim Bird
Rashpal Potiwal
Mark Herbert
Alan Riddle
Andrew Parker
Philip May
John Light
Barry Fulthorpe
Steve Hodgson
Peter Farrell
Phil Higgins
1 – 0
1 – 0
1 – 0
½ – ½
0 – 1
0 – 1
30 May U100 Invitational Tournament at Alwoodley
6 June
Limewood Annual Blitz Tournament
4 July
Limewood Clubnight
1 August
Limewood Clubnight
5 Sept
Limewood Clubnight

Return to top of page