Fixtures & Results 2016-17

Back to:   Fixtures & Results for the current season

DATE EVENT HOME TEAM
(Ellis/Appleby: white)
AWAY TEAM
(Ellis/Appleby: black)
RESULT
28 Sept Div 3 Rd 1 Pudsey B
Limewood A
2½ – 2½
28 Sept Div 3 Rd 1 Limewood B
Rose Forgrove F
1½ – 3½
5 Oct Arjay Prelim
Limewood 1 Rose Forgrove 8 2 – 1
5 Oct Arjay Prelim Rose Forgrove 1 Limewood 2 3 – 0
12 Oct Div 3 Rd 2 Limewood B
Limewood A
2 – 3
19 Oct Div 3 Rd 3 Limewood A Rose Forgrove F 2 – 2
19 Oct Div 3 Rd 3 Rose Forgrove E Limewood B 3½ – 1½
26 Oct Mini Rd 1 Limewood M1 Rose Forgrove M5 3½ – 1½
26 Oct Mini Rd 1
Alwoodley M2 Limewood M2 1 – 4
2  Nov Div 3 Rd 4
Rose Forgrove D
Limewood A
2½ – 2½
2 Nov Div 3 Rd 4 Limewood B Pudsey B ½ – 4½
9 Nov Ellis Rd 1
Ian Hunter
Paul May
1 – 0
9 Nov Appleby Rd 1 Chris Tatham
Jim Bird
1 – 0
9 Nov Appleby Rd 1 bye John Light
0 – 1
9 Nov Appleby Rd 1 Peter Saunders
Steve Hodgson
1 – 0
9 Nov Appleby Rd 1 Alan Riddle
Tom Devlin
0 – 1
16 Nov Arjay Rd 1 Limewood 2
Rose Forgrove 7
2 – 1
23 Nov Div 3 Rd 5 Limewood A Rose Forgrove E 4 – 1
23 Nov Div 3 Rd 5 Rose Forgrove D
Limewood B 4½ – ½
30 Nov
Mini Rd 2 West Leeds M1
Limewood M1
2½ – 2½
30 Nov Mini Rd 2 Limewood M2
Rose Forgrove M4
2½ – 2½
7 Dec Div 3 Rd 6
Limewood A
Pudsey B
2½ – 2½
7 Dec Div 3 Rd 6 Rose Forgrove F
Limewood B
3 – 2
14 Dec Mini Rd 3 Limewood M1
Rose Forgrove M4
3 – 2
14 Dec Mini Rd 3 Limewood M2
West Leeds
3½ – 1½
21 and 28 Dec 2016
Xmas break – no matches  
4 Jan 2017 Div 3 Rd 7
 Limewood A  Limewood B 3 – 2
11 Jan
Ellis Rd 2 Paul May
Paul Howden
0 – 1
11 Jan Appleby Rd 2
 David Pedro  John Light
1 – 0
 11 Jan Appleby Rd 2
Peter Farrell Chris Tatham ½ – ½
11 Jan Appleby Rd 2
Philip May
Peter Brennan
1 – 0
11 Jan Appleby Rd 2
Chris Terrington
Barry Fulthorpe
0 – 1
11 Jan Appleby Rd 2
Sylvan Clarke
Alan Riddle
1 – 0
11 Jan Appleby Rd 2
Steve Hodgson
bye 1 – 0
18 Jan Div 3 Rd 8 Rose Forgrove F
Limewood A ½ – 4½
18 Jan Div 3 Rd 8 Limewood B
Rose Forgrove E
1 – 4
25 Jan Mini Rd 4 Limewood B
Limewood A
2 – 3
1 Feb Div 3 Rd 9 Limewood A Rose Forgrove D
1 – 4
1 Feb
Div 3 Rd 9 Pudsey B
Limewood B
 4½ – ½
8 Feb Arjay quarter-final Rose Forgrove 5 Limewood 1 1 – 2
8 Feb Arjay quarter-final Limewood 2 Alwoodley 1 0 – 3
15 Feb Div 3 Rd 10 Rose Forgrove E Limewood A 2 – 3
15 Feb Div 3 Rd 10 Limewood B Rose Forgrove D 0 – 5
22 Feb Ellis Rd 3 Clive Davies
Paul May
0 – 1
22 Feb Appleby Rd 3 Chris Tatham
Philip May
0 -1
22 Feb Appleby Rd 3 Barry Fulthorpe
John Hipshon 0 -1
22 Feb Appleby Rd 3 Steve Hodgson
Gerhard Quinn
0 -1
22 Feb Appleby Rd 3 Alan Riddle
Sam Playford
1 – 0
22 Feb Appleby Rd 3 John Light
Tom Devlin
1 – 0
1 Mar Div 3 Rd 11 Pudsey B Limewood A 1½ – 3½
1 Mar Div 3 Rd 11 Limewood B Rose Forgrove F 2 – 3
8 Mar Arjay semi-final Limewood 1
Moortown 1
1½ -1½
15 Mar Div 3 Rd 12 Limewood B Limewood A 1 –  4
22 March Mini Rd 5
Limewood M2 Rose Forgrove M5 2½ – 2½
22 March Mini Rd 5 Rose Forgrove M6 Limewood A 1 – 4
29 March Div 3 Rd 13  Limewood A
Rose Forgrove F 5 – 0
29 March Div 3 Rd 13 Rose Forgrove E
Limewood B 3½ – 1½
5 Apr Ellis Rd 4 Paul May John Brooke ½ – ½
5 Apr Appleby Rd 4 Peter Brennan Chris Tatham ½ – ½
5 Apr Appleby Rd 4 Ian Strickland Philip May 1 – 0
5 Apr Appleby Rd 4 John Light Peter Saunders 0 – 1
5 Apr Appleby Rd 4 Barry Fulthorpe Steve Burton 0 – 1
5 Apr Appleby Rd 4 Neil Bolton Alan Riddle 0 – 1
5 Apr Appleby Rd 4 Steve Hodgson bye ½
12 Apr Div 3 Rd 14 Rose Forgrove D Limewood  A 3 – 2
12 Apr Div 3 Rd 14
Limewood B
Pudsey B
1½ – 3½
19 Apr Easter break – no matches  
26 Apr Div 3 Rd 15 Limewood A
Rose Forgrove E
3½ -1½
26 Apr Div 3 Rd 15 Rose Forgrove D
Limewood B
5 – 0
3 May May holiday week – no matches  
10 May Ellis Rd 5 Paul May
Frank Sheldrick
0 –  1
10 May Appleby Rd 5 Philip May
Pete Farrell
½ – ½
10 May Appleby Rd 5 John Hipshon
John Light
1 – 0
10 May Appleby Rd 5 Alan Riddle
Peter Brennan
0 – 1
10 May Appleby Rd 5 Chris Terrington
Chris Tatham
0 – 1
10 May Appleby Rd 5 Sylvan Clarke
Barry Fulthorpe 0 – 1
10 May Appleby Rd 5 Steve Hodgson
Sam Playford
1 – 0
17 May Arjay final Limewood teams not involved in the Final